Ragaszkodás, undor és közöny. Olyan érzelmi állapotok, melyek belső energiánk egyensúlyhiányához vezetnek, és a betegségek iránt fogékonyakká tesznek.
Fájdalomátalakítás
Ragaszkodás, undor és közöny. Olyan érzelmi állapotok, melyek belső energiánk egyensúlyhiányához vezetnek, és
a betegségek iránt fogékonyakká tesznek.
A tibeti orvosok úgy tartják, betegen jobban belátunk szellemünk belső működésébe, mint egészségesen. Betegség esetén higgadtan vizsgáljuk meg a kór természetét, és felismerhetjük melyik az a mentális viselkedés, mely növeli a stresszt és a fiziológiai egyensúlyhiányt. A betegség és a fájdalom, sőt még a legrosszabb szokásaink is nagyon tanulságosak, ha bölcsességgel, könyörülettel közelítünk hozzájuk. Hiszen ha egyes mentális szokások betegséghez vezetnek, győzedelmeskedhetnek is felette.
Egyik legmélyrehatóbb buddhista meditáció: “adni és kapni”. Ebben a gyakorlatban az ember minden élő emberi lény
szenvedését magába szívja, és saját jóllétét bocsátja vissza. Ezt a gyakorlatot nem csak akkor ajánlott végezni, ha erősnek, egészségesnek érezzük magunkat, hanem betegség közben is. A lámák magyarázata szerint nem azt kell elképzelned, hogy saját fájdalmad megszűnik, hanem hogy még több fájdalmat öltesz magadra, minden élő lény szenvedését. Ezen gyakorlat közben a test megnyugszik természetes állapotában, és különös módon a fájdalmad enyhülni kezd.
Szögyel Rinpócse azt ajánlja: “Bármit teszel, ne a saját fájdalmad enyhítéséra tedd; fogadd el a fájdalmat és maradj
sebezhető. Légy bármilyen elkeseredett, fogadd el a fájdalmat annak, ami, mert valójában felbecsülhetetlen ajándékot kapsz: felfedezheted, mi húzódik a szomorúság alatt.”
A stressz szétzúzza a test belső egyensúlyát, kimeríti annak vitalitását, ezért nagyban hozzájárul mindennemű
betegség kialakulásához.