Lélek gyógyászat
“Az egészség megőrzéséhez elengedhetetlen, hogy először önmagunkkal legyünk jóban.”
A fejlődés
Véleményem szerint minden fájdalom üzenetet hordoz. Amikor felismerjük, hogy pontosan mi is a szerepe, beteljesíti küldetését, majd feloldódik, eltűnik életünkből, miközben rámutat az igazi kincsre, amit a megértéssel járó bölcsesség hordoz.
Megtanít arra a leckére, amit meg kell tanulnunk, ezért már nem fogunk többé újra ugyanolyan helyzetet teremteni önmagunk számára.
Békében Önmagunkkal
Úgy vallom, hogy a lelki támadások többsége belülről fakad, az egészség megőrzéséhez elengedhetetlen, hogy először önmagunkkal legyünk jóban.
Hasznos, hogy feltárjuk lelkünk árnyoldalait, hogy merjünk szembesülni téves döntéseinkkel és merjünk korrigálni.
Ezzel nemcsak a születéskori karmánkat tudjuk ledolgozni, hanem egészségünket is megóvhatjuk.
A stressz
Az átélt stressz nagy része abból származik, hogy mentálisan saját dolgainkon kívül élünk. Amikor olyasmiken jár az eszünk, hogy „azt szeretném, ha boldog lennél; jobban kéne vigyáznod magadra; pontosabbnak kéne lenned….” akkor valójában a Te dolgaiddal foglalkozom.
Valahányszor amikor lelki fájdalmat, magányt élsz át, mindig valaki más dolgával foglalkozol vagy elérhetetlennek tűnő vágyaid után sóvárogsz.
Miután felismered a téves gondolatot és a saját dolgaiddal kapcsolódsz össze, elképzelhetetlen érzelmi felszabadulást élhetsz át az életedben.
A hit, az életcél, az életfeladat véd a stressz okozta káros hatásoktól.
Annak is hasonló hatása lehet az egészségre, ha több idő jut olyan tevékenységekre, amelyeket az illető szeret.
A szorongás
A szorongás és a negatív gondolatok megbetegítenek.
A stressz – az a hit, hogy például veszélyben vagyunk – a szimpatikus idegrendszer közvetítésével kiváltja a „küzdj, vagy menekülj” reakciót.
Ez a válaszreakció azért alakult ki, hogy megvédjük magunkat a veszélytől.
Ha viszont hosszú távon fennmarad, akkor növeli többek között a cukorbetegség és a pszichés betegségek kockázatát.
A pozitív meggyőződések nem pusztán azáltal hatnak, hogy elnyomják a stresszt, hanem önmagukban is vannak pozitív hatásaik.
A biztonságérzet vagy az a hit, hogy a dolgok jóra fordulnak, segíthetnek abban, hogy szervezetünk fenntartsa és helyreállítsa önmagát.
Fizikai-érzelmi traumák
A problémák többnyire múltbéli fizikai-érzelmi traumákból, kielégületlen érzelmi szükségletekből erednek, és a sérülések, hiányok ezer féle köntösben pl: párkapcsolati problémákban vagy akár a mindennapokat megkeserítő diagnosztizált lelki bajokban vannak jelen.
Lényeg, hogy saját lelki erőnk valamiért elapadt és nem értjük vagy nem akarjuk érteni saját belső hangunk üzenetét, intuíciónkkal, kreativitásunkkal, energiaforrásunkkal nem állunk kapcsolatban.
Ez előbb-utóbb valamilyen pszichés problémában vagy akár betegségben fog megmutatkozni életünkben.
A Lélek megújulása
A lelki sérüléseket bárhogy szenvedtük el, vallom, hogy a Lélek képes gyógyulásra és megújulásra.
A gyógyulás kulcsa elsősorban saját kezünkben van akkor is, ha segítséget kérünk hozzá.
Az öngyógyító erő minden olyasmiben benne rejlik, amelyben lelkünket gazdagító élmény és érzés van.
Pl: természet, kirándulás, zenélés, táncolás, éneklés, alkotás, kreativitás, alkotó-művészi tevékenységek… mind alkalmasak a pszichés jóllét fokozására és a Lélek építésére.
Az öröm érzése Lélekgyógyító.
Fájdalomátalakítás
Ragaszkodás, undor és közöny. Olyan érzelmi állapotok, melyek belső energiánk egyensúlyhiányához vezetnek, és a betegségek iránt fogékonyakká tesznek.
Fájdalomátalakítás
Ragaszkodás, undor és közöny. Olyan érzelmi állapotok, melyek belső energiánk egyensúlyhiányához vezetnek, és
a betegségek iránt fogékonyakká tesznek.
A tibeti orvosok úgy tartják, betegen jobban belátunk szellemünk belső működésébe, mint egészségesen. Betegség esetén higgadtan vizsgáljuk meg a kór természetét, és felismerhetjük melyik az a mentális viselkedés, mely növeli a stresszt és a fiziológiai egyensúlyhiányt. A betegség és a fájdalom, sőt még a legrosszabb szokásaink is nagyon tanulságosak, ha bölcsességgel, könyörülettel közelítünk hozzájuk. Hiszen ha egyes mentális szokások betegséghez vezetnek, győzedelmeskedhetnek is felette.
Egyik legmélyrehatóbb buddhista meditáció: “adni és kapni”. Ebben a gyakorlatban az ember minden élő emberi lény
szenvedését magába szívja, és saját jóllétét bocsátja vissza. Ezt a gyakorlatot nem csak akkor ajánlott végezni, ha erősnek, egészségesnek érezzük magunkat, hanem betegség közben is. A lámák magyarázata szerint nem azt kell elképzelned, hogy saját fájdalmad megszűnik, hanem hogy még több fájdalmat öltesz magadra, minden élő lény szenvedését. Ezen gyakorlat közben a test megnyugszik természetes állapotában, és különös módon a fájdalmad enyhülni kezd.
Szögyel Rinpócse azt ajánlja: “Bármit teszel, ne a saját fájdalmad enyhítéséra tedd; fogadd el a fájdalmat és maradj
sebezhető. Légy bármilyen elkeseredett, fogadd el a fájdalmat annak, ami, mert valójában felbecsülhetetlen ajándékot kapsz: felfedezheted, mi húzódik a szomorúság alatt.”
A stressz szétzúzza a test belső egyensúlyát, kimeríti annak vitalitását, ezért nagyban hozzájárul mindennemű
betegség kialakulásához.
Fejlődő bölcsesség
Minden szenvedésünk legfőbb oka a tudatlanság, így a gyógyítás a baj okának felismerésével kezdődik. Ahhoz, hogy egy betegséget gyógyítani lehessen, ismerni kell a természetét.
Fejlődő bölcsesség
Minden szenvedésünk legfőbb oka a tudatlanság, így a gyógyítás a baj okának felismerésével kezdődik. Ahhoz, hogy
egy betegséget gyógyítani lehessen, ismerni kell a természetét.
Ha ráhangoljuk megunkat a test energiacsatornáiban kialakuló egyensúlyhiány felismerésére, ha követjük az időszakos hatásokat, körülményeket és viselkedéseket, a betegség nagy eséllyel elkerülhető.
A betegség okának ismerete a megelőzésen és gyógyításon túl a fejlődő bölcsesség első lépését is mutatja.
Megrögzött hibák
Az egészségápolás legfontosabb tényezője, hogy felismerjük, melyek azok a szokásaink – még ha azokat üdvösnek is tartjuk -, amelyek betegséghez, bajhoz vezetnek.
Megrögzött hibák
is tartjuk -, amelyek betegséghez, bajhoz vezetnek.
Hasznos lenne hangsúlyt fektetni a megelőzésre, melyben a
legfontosabb, hogy kerüljük a veszélyes vagy az életerőt gyengítő viselkedést.
Káros hatással bír a természetes szükségletek, étkezés, alvás, szeretkezés tudatos elfojtása, de ez fordított esetben, mindezen szükségletek túlzott kielégítése során is igaz.
A fény felébredése
“Nagy bölcsesség lakozik a testben.”
A fény felébredése
A belülről fakadó áldás az egyetlen medicina, ami meggyógyíthatja az eredendő kórt, igazi természetünk ismeretének
hiányát, amiből a többi betegség ered.
Az emberi létet meghatározó fizikai, érzelmi és lelki áramlatok teljes egységbe foglalása a test Nap és Hold, azaz férfi és női energiáinak belső egységétől függ.
függ. A lelki és fizikai átalakulás e folyamatában úgy tárul fel a test legbelsőbb lényege, mint a bölcsesség és fényesség egysége.